29.03.2021

ArchiDoc z największym archiwum dokumentów w Polsce

Spółka z grupy OASIS rozbudowuje Centralne Archiwum Dokumentów w Chorzowie.

Spółka z grupy OASIS rozbudowuje Centralne Archiwum Dokumentów w Chorzowie. Po ukończeniu inwestycji, planowej na 2021 r., w śląskiej centrali firmy akta składowane będą na ponad 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni o wysokości regałów sięgającej 11 metrów. To największe i jedno z najnowocześniejszych archiwów w Polsce. Dzięki inwestycji możliwości przechowywania akt przez spółkę ArchiDoc będą trzy razy większe niż zbiory zgromadzone przez Archiwa Państwowe. Szacowany koszt inwestycji to 13,5 mln złotych.

ArchiDoc – jedna z największych polskich firm oferujących usługi z obszaru zarządzania dokumentami i obsługi procesów biznesowych, będąca częścią Grupy OASIS – prowadzi inwestycję na terenie PrologisPark w Chorzowie. Dotychczasowe Centralne Archiwum Spółki miało powierzchnię 15 tys. metrów kwadratowych i mogło pomieścić 50 tys. metrów bieżących dokumentacji – ustawione w ryzach jedna obok drugiej wyznaczyłyby obwód Ziemi i dodatkowo odległość z Warszawy do Tokio. Po zwiększeniu powierzchni Centralnego Archiwum Dokumentów o kolejne ponad 5 tys. metrów kwadratowych będzie to największe archiwum dokumentów w kraju – porównywalne z Archiwum Narodowym w Krakowie i znacznie większe od Biblioteki Narodowej w Warszawie, w której zbiory są przechowywane na ok. 13 tys. metrów kwadratowych.

– Rozbudowa centralnego magazynu archiwistycznego ArchiDoc jest związana z jednej strony z konsolidacją powierzchni, na której przechowujemy dokumenty naszych klientów, a z drugiej strony z rozwojem biznesu i pozyskiwaniem nowych zleceń. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten proces – mówi Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc i Managing Director OASIS Group w Polsce. Dodaje, że szacowany koszt inwestycji to 13,5 mln złotych.

Spółka w ciągu ostatniego roku pozyskała szereg nowych kontraktów. Również zwiększyła się skala zamówień od firm, które pozostają klientami ArchiDoc od wielu lat. Wśród klientów znaczącą rolę odgrywa branża finansowa – z usług wsparcia procesów bankowych oferowanych przez ArchiDoc korzysta blisko 30 najbardziej znaczących podmiotów rodzimego sektora finansowego, w tym 9 z 10 największych banków w Polsce. Wśród znaczących klientów ArchiDoc pozostają także podmioty branży telekomunikacji i mediów, energetyki i usług dla ludności, transportu i logistyki, budownictwa i przemysłu, medycyny i farmacji oraz administracji publicznej. Większość kontraktów jest objęta tajemnicą przedsiębiorstw, dla których pracuje ArchiDoc.

ArchiDoc trzy razy większy niż w Archiwach Państwowych

Dzięki obecnie realizowanej inwestycji ilość dokumentacji aktowej przechowywanej skokowo wzrośnie i będzie blisko trzy razy większa niż zasób zgromadzony przez Archiwa Państwowe. Konsolidacja lokalizacji poprawi poziom kosztów i bezpieczeństwa. Spółka dysponuje dwoma ogromnymi centralnymi magazynami archiwistycznymi: w Chorzowie oraz Sokołowie w aglomeracji warszawskiej.

Nowoczesność i bezpieczeństwo w nowym archiwum

Obecnie nowy magazyn jest na etapie montażu regałów. ArchiDoc wykorzysta regały antresolowe. Pozwolą one łatwiejszy dostęp do gromadzonych dokumentów a przez to szybszą obsługę. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania spółka poprawi także wskaźniki wykorzystania kubatury nowego pomieszczenia.

Budynek posiada najwyższe zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe. Centralny Archiwum Dokumentów ArchiDoc w Chorzowie jest budynkiem o najwyższej klasie odporności ogniowej. Wyposażono go w dodatkowe zabezpieczenia: czujki przeciwpożarowe, detektory dymu i ciepła, hydranty, instalację tryskaczową, bramy wentylacyjne oraz zabezpieczenia w postaci zwiększonej wydajności urządzeń gaśniczych (obiekt jest chroniony poprzez ring wodny wokół budynku, wspierany zapasową pompą zasilającą sieć instalacji przeciw pożarowej). Zastosowano także czujki zalania oraz system odprowadzenia wody poprzez rampy. Magazyn jest bezpośrednio połączony ze stacją monitorowania oraz komendą Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo budynek zabezpieczono przed włamaniem poprzez wielopoziomowy system telewizji przemysłowej, system sygnalizacji włamań i napadu oraz dedykowaną ochrona fizyczna obiektu.

Dynamiczny rozwój spółki

Na początku 2021 r. ArchiDoc otworzył w Katowicach Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych dedykowane bankom i instytucjom finansowym. Zatrudnieni w nim analitycy zajmują się wielopłaszczyznową weryfikacją dokumentów niezbędnych do udzielenia kredytu lub pożyczki, w tym m.in. umów na zakup nieruchomości, weryfikacji profili kredytobiorców zgodnie z wymaganiami konkretnego banku itp. Tak przygotowane opracowania wniosków trafiają do ekspertów w bankach, do których należy decyzja w sprawie udzielenia kredytu. Odpowiednie przygotowanie procesu pod kątem formalnym i pomoc merytoryczna znacząco przyspieszają jej podjęcie i odciążają pracowników instytucji finansowych.

W 2019 r. firma otworzyła centrum operacyjne w Łodzi, a rok temu przeniosła się do większego oddziału, w którym może pracować 150 osób. Pracę wykonują tam także automatyczne skanery i boty, które dzięki technologii rozpoznawania druku OCR same znajdują potrzebne informacje i wypełniają metryczki związane z opisem dokumentów.

Udostępnij