26.03.2013

Parkiet, Diler idzie w nowe ręce

Tell Impera Capital chce oddać kontrolę właścicielom Grupy OEX.
To może być jedno z nielicznych przejęć giełdowej firmy, na którym zyskają mniejszościowi akcjonariusze.

Tell Impera Capital chce oddać kontrolę właścicielom Grupy OEX.

To może być jedno z nielicznych przejęć giełdowej firmy, na którym zyskają mniejszościowi akcjonariusze.
Neo Investments, spółka należąca do Piotra Badowskiego, Jerzego Motza oraz Piotra Beaupre, podpisała z giełdowym funduszem Impera Capital (d. BBI Capital) przedwstępną umowę zakupu akcji Tella. Za 12,8 mln zł (około 10 zł za papier) chce odkupić pulę stanowiących 204 proc. kapitału giełdowej firmy dających 32,11 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Transakcja ma kilka zawieszających ją warunków. Jeden z ważniejszych to zgoda nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Tella na emisję 6,1 mln akcji skierowanych m.in. do Neo Investments.
Fundusz ten miałby je objąć wnosząc do Tella akcje Outsourcing Experts, grupy zajmującej się obsługą procesów sprzedaży i marketingu. Po tej operacji kapitał giełdowej firmy dzieliłby się na około 7,2 mln akcji, a dotychczasowi właściciele OEX posiadaliby ponad 50 proc. wszystkich walorów.

– Wydaje się, że transakcja, jeśli do niej dojdzie (jest obwarowana kilkoma warunkami), będzie korzystna z punktu widzenia mniejszościowych akcjonariuszy- mówi „Parkietowi" Rafał Stempniewicz, prezes i akcjonariusz Tella.
– Biznesy, które prowadzi Grupa OEX, są rosnące i dają, jak się nam wydaje, duże pole do popisu. Widzimy też obszary, w których możemy być dla siebie wzajemnym uzupełnieniem -wyjaśnia Stempniewicz.

Jak podano, wstępne skonsolidowane sprawozdanie finansowe OEX za 2012 rok mówi o ponad 184 mln zł przychodów i ponad 9 mln zł zysku netto. Grupa Tella miała zaś wub.r. 293 mln zł przychodów i 9,3 mln zł zysku netto (1,49 zł na akcję).
Suma zysków grup to ponad 18,3 mln zł. Uwzględniając planowaną emisję, dawałoby to 247 zł na akcję Tella. – Moją ambicją jest, aby wyniki grupy powstałej z połączenia Tella i OEX były wyższe niż prosty wynik dodawania – deklaruje przy tym Stempniewicz. – Jako zarząd będziemy przekonywać wszystkich znaczących mniejszościowych akcjonariuszy, aby głosowali za emisją i połączeniem z Grupą OEX, jeśli nasze analizy potwierdzą zasadność struktury transakcji – mówi prezes Tella.

Według niego, do emisji skierowanej do właścicieli OEX mogłoby dojść do połowy maja, a do połączenia firm około pół roku. – To oznacza, że pierwsze efekty byłyby widoczne w IV kwartale – ocenia.

Grupa Tella zajmuje się sprzedażą produktów i usług trzech sieci komórkowych. Sam Tell jest największym dilerem Orange. W grupie OEX są m.in. spółki obsługujące Telekomunikacji Polskiej i Netii. Do jej klientów należą banki czy firmy farmaceutyczne.

ZIU

Udostępnij