08.09.2011

„Dziennik Gazeta Prawna”, Outsourcing to tańszy dostęp do IT

Już nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również małe firmy mogą oszczędzać dzięki współpracy z zewnętrznymi dostawcami.

Już nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również małe firmy mogą oszczędzać dzięki współpracy z zewnętrznymi dostawcami

Sprawne działanie firmy nie może się obyć bez codziennego wsparcia ze strony komputerów. O sprawne działanie sieci i oprogramowania dbają firmowi informatycy, ale zadanie to jest też z powodzeniem przekazywane zewnętrznym fachowcom.

Firmy, które chcą być konkurencyjne, stawiają na outsourcing IT. Obserwujemy, że na rynku systematycznie przybywa przedsiębiorców, dla których współpraca ze zewnętrznymi specjalistami już na stałe wpisała się w sposób ich funkcjonowania – mówi Konrad Rochalski, prezes zarządu ArchiDoc.

Częściowy czy pełny
Za zastosowaniem outsourcingu IT przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne: możliwość obniżenia wydatków firmy na informatykę i tańsze uzyskanie kompetentnej obsługi.
Małe i średnie przedsiębiorstwa decydują się na częściowy lub pełny outsourcing IT, bo brakuje im odpowiednich zasobów i kompetencji. Wychodzą też z założenia, że nie ma potrzeby inwestować w rozbudowę własnych zdolności informatycznych i zatrudnianie kolejnych informatyków. Lepiej i taniej jest skorzystać z kompetencji i doświadczenia wyspecjalizowanych pracowników zewnętrznego usługodawcy – wskazuje Tomasz Miller z Jabra Veracomp.

Coraz większą popularność zyskują wśród firm kompleksowe usługi outsourcingowe. – W przypadku wyboru pełnego outsourcingu IT dostawca usług odpowiada nie tylko za wyprodukowanie i wdrożenie rozwiązania informatycznego, ale też za jego kompleksowe utrzymanie, czyli np. lokalizację systemu we własnym magazynie danych (data center), dzierżawę oprogramowania i urządzeń, usługi administracyjne, bazo-danowe czy help desk dla użytkowników. Jeżeli idzie o typy systemów IT wdrażanych w modelu pełnego outsourcingu, to szczególnym zainteresowaniem cieszą się wdrożenia systemów klasy ERP (enterprise resources planning) do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, do obsługi transakcji faktoringowych i aplikacji do zarządzania kadrą pracowników -mówi Andrzej Miłosz, dyrektor działu rozwiązań systemowych w Asseco BS.

Jeszcze kilka lat temu z oferty kompleksowego outsourcingu IT korzystały głównie duże, międzynarodowe koncerny. Dziś coraz częściej na tego typu rozwiązania decydują się także małe i średnie firmy.

Znajomość i zaufanie
Warunkiem powodzenia współpracy z outsourcerem jest nawiązanie z nimi relacji partnerskiej, która ma za podstawę dobrą znajomość obu stron i wzajemne zaufanie. Tym bardziej że firmy wchodzą w outsourcing IT dopiero wtedy, gdy uzyskają pewność co do wymiernych korzyści, jakie uzyskają wskutek współpracy z zewnętrznymi specjalistami. – Głównym zadaniem firmy outsourcingowej jest pomaganie partnerowi w realizacji jego długofalowych celów biznesowych – zauważa Agnieszka Zarzycka, menedżer ds. rozwoju biznesu w Microsoft Polska. – Na początku współpracy dokonuje się to przez wskazanie firmie nowych rozwiązań i obszarów, które wymagają reorganizacji i automatyzacji. Nie jest to łatwy etap, bo konieczność zmian zawsze budzi opór. Jednak z czasem zarząd przedsiębiorstwa nabiera przekonania, że dzięki ścisłej współpracy z zewnętrznym dostawcą nie musi już troszczyć się o informatyczne wspieranie swojego biznesu. Otwiera to możliwość pełnego skupienia się na rozwijaniu podstawowej dla siebie działalności – dodaje.

Zasoby w chmurze
Tendencja do świadczenia outsourcingu IT z chmury zyskuje ostatnio coraz więcej zwolenników. – Sam komputer i urządzenia IT na biurkach pracowników to coraz częściej jedynie końcówka podłączona do chmury, w której znajdują się i działają aplikacje oraz współdzielona jest pamięć masowa – twierdzi Tomasz Miller.

Chmura rewolucjonizuje rynek informatyczny. Outsourcing IT z chmury oznacza, że firmą potrzebuje jedynie komputerów i dostępu do Internetu. Zastosowanie tego modelu sprawia, że
oszczędności ze współpracy z outsourcerem są jeszcze
większe niż dotychczas
– dodaje Zarzycka.. •

Krzysztof Polak

 

Udostępnij