08.03.2011

„Gazeta Wyborcza”, Mamo, nie bój się elastycznej pracy!

Konrad Rochalski, prezes zarządu firmy ArchiDoc (wykonującej usługi dla firm związane z zarządzaniem dokumentami): Telepracę uważam za dobry sposób na pozyskanie wartościowych pracowników, których główną wadą jest to, że źle się czują „przywiązani" osiem godzin do biurka.

Niepełny etat, praca z domu, ruchome godziny pracy – takie rozwiązania są bardzo pomocne, gdy pracownik ma malutkie dziecko. Mimo że gwarantuje je kodeks pracy, większość kobiet nie chce z nich korzystać. (…)

Anna Zawadzka z Warszawy po urodzeniu dziecka długo zastanawiała się nad powrotem do pracy. Podjęcie decyzji ułatwiła jej właśnie możliwość pracy z domu. – Przez pierwsze pół roku pracowałam w poniedziałki i piątki w domu, dzięki czemu, zamiast spędzać bezsensowne trzy godziny dziennie w samochodzie, mogłam poświęcić je dziecku – mówi.

I dodaje: – Dzięki temu dostawałam od pracodawcy dodatkowe dwa dni bycia mamą. Moim zdaniem nie ma takiego systemu motywacyjnego czy premiowego, który byłby w stanie zastąpić mi te kilka dodatkowych chwil z mój ą małą Lenką. (…)

Konrad Rochalski, prezes zarządu firmy ArchiDoc (wykonującej usługi dla firm związane z zarządzaniem dokumentami): Telepracę uważam za dobry sposób na pozyskanie wartościowych pracowników, których główną wadą jest to, że źle się czują „przywiązani" osiem godzin do biurka. Często rujnuje im to karierę zawodową. Poza tym to metoda na zmotywowanie współpracowników, którzy chcą wykonać stawiane przed nimi zadania niezależnie od miejsca ich świadczenia.

Co jest podstawą sukcesu w zdalnym zarządzaniu firmą i pracownikami? Właściwi ludzie, czyli tacy, którzy nie potrzebują „oka szefa", by robić to, co do nich należy. Za największą korzyść z telepracy uważam przełamanie codziennej zabijającej kreatywność rutyny polegającej na wykonywaniu tych samych zajęć w podobnej sekwencji przez pięć dni w tygodniu.
 

Udostępnij