06.01.2010

„Puls Biznesu”, W outsourcingu rządzi informatyka

Polskie centra BPO i SSĘ zatrudniają już ponad 50 tysięcy pracowników.

Polskie centra BPO i SSE zatrudniają już ponad 50 tysięcy pracowników.

Polska przoduje w naszym regionie Europy w usługach outsourcingu. Zarabiają na nich także rodzime firmy. Z badań firmy analitycznej DiS wynika, że w regionie Centralnej i Wschodniej Europy (liczonej wraz z Rosja) działa około 750 ośrodków outsourcingowych, które zatrudniają łącznie prawie 158 tyś. ludzi. Aż 70 proc. z tych ośrodków prowadzi działalność z zakresu IT. Nie wszystkie jednak sklasyfikowane przez DiS to typowe centra outsourcingowe, czyli tzw. BPO (Business Process Outsourcing). DiS uwzględnił również tzw. SSĘ (Shared Service Center), czyli ośrodki pracujące na rzecz własnych grup kapitałowych. – Zrobiliśmy tak, bo SSĘ mogą zmieniać swój status. Koncerny, które je tworzą, traktują je często jako pierwszy etap całkowitego wydzielenia pewnych procesów poza firmę. Na przykład Philips stworzył SSĘ w Łodzi, a następnie sprzedał je Infosysowi – wyjaśnia Andrzej Dyżewski, właściciel biura DiS.

Taką tendencję potwierdza statystyka. BPO to 66 proc. z uwzględnionych przez DiS ośrodków. 12 proc. łączy jednak ten status z działalnością SSĘ. Ponad 40 proc. centrów outsourcingowych naszej części Europy prowadzi także działalność badawczo-rozwojową. – Nie oznacza to, że tylko tym się zajmują, ale że mają także taki zespół. Trzeba też pamiętać, że 70 proc. badanych przez nas centrów zajmuje się informatyką, a w tej dziedzinie działalność badawczo-rozwojowa sprowadza się najczęściej do programowania – zaznacza Andrzej Dyżewski.

(…)

Polak potrafi

Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej biorą przykład zagranicznych i też zaczynają sięgać po usługi outsourcingowe. Zarabiają na tym nie tylko międzynarodowe koncerny, ale i rodzimi biznesmeni Często nawet na zleceniach od polskich spółek kontrolowanych przez obcy kapitał. Na przykład wyspecjalizowany w zarządzaniu dokumentami ArchiDoc współpracuje z polskimi spółkami takich grup, jak KBC, ING, France Telecom i Uniceredit

– Umowa na skanowanie dokumentów w oddziałach Banku Pekao i na obsługę kancelaryjną ING Banku Śląskiego to nasze pierwsze kontrakty z tymi firmami. Kontrakt z ING Bankiem   Śląskim został podpisany w 2009 r., ale będzie w pełni realizowany w 2010 r. – informuje Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc. 

Kamil Kosiński

 

Udostępnij