11.07.2011

„Rzeczpospolita”, Rynek outsourcingu windykacji będzie dynamicznie rósł

Najczęściej na zlecenia dla windykatorów decydują się firmy związane z handlem, finansami i infrastrukturą.

Najczęściej na zlecenia dla windykatorów decydują się firmy związane z handlem, finansami i infrastrukturą.

W tej chwili rynek outsourcingu jest wart, w rozumieniu deklarowanych wydatków dużych firm na te usługi, ok. 175 mln zł i może rosnąć nawet o 15 proc. rok do roku – mówi Konrad Rochalski, prezes grupy Outsourcing Experts.

Według badania firmy Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie należącej do grupy Outsourcing Experts spółki ArchiDoc, obecnie przeciętna wielkość wydatków przedsiębiorcy na usługi związane ze ściąganiem należności wynosi 360 tyś. zł rocznie. Z badania wynika, że w ub.r aż 32 proc. przedsiębiorców korzystało z outsourcingu windykacji. To oznacza, że popularność delegowania na zewnątrz czynności związanych z odzyskiwaniem należności wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do 2008 r. Obecnie na współpracę z firmą windykacyjną najczęściej decydują się branże związane z handlem (50 proc. z nich), finansami (35 proc.), infrastrukturą (33 proc.) i produkcją (31 proc.). W 2010 r. dwukrotnie więcej niż przed kryzysem producentów zlecało sprawy dotyczące odzyskania należności Firm związanych z infrastrukturą korzystających z usług firm zewnętrznych było aż trzykrotnie więcej.

Analitycy z ArchiDoc twierdzą, że rynek outsourcingu windykacji należności w najbliższym czasie czekają większe zwyżki niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie niemal co czwarte przedsiębiorstwo deklaruje zwiększenie wydatków na ten proces. Największy, aż 37-proc., wzrost nakładów na windykację należności planuje branża finansowa.

awk

Udostępnij